Kŕčové žily – prevencia, liečba a ich odstránenie

Prečo sa tvoria kŕčové žily /varixy/? V každodennom živote si vôbec neuvedomujeme, že krv z dolných končatín sa musí vrátiť naspäť do srdca, to znamená, že tečie „hore kopcom“. Aby sa to podarilo, príroda nás vybavila zložitým mechanizmom tzv. svalovej pumpy. Ak tomuto mechanizmu nedoprajeme podmienky, aby mohol správne fungovať, jeho poruchu zistíme až vtedy, keď sa nám začnú tvoriť kŕčové žily /varixy/.

Čo sú to vlastne kŕčové žily? Kŕčové žily alebo varixy sú  rozšírené povrchové žily na dolných končatinách. Príčinou je zvyčajne prenos tlaku z hlbokých žíl do povrchového žilového systému. Najčastejšie vzniknú u jedincov so slabšou pevnosťou žilovej steny, čo býva zdedené, ale aj pri nesprávnom spôsobe života, keď si neuvedomujeme, že dolné končatiny si treba viackrát za deň vysoko vyložiť a v takejto polohe s nimi pohybovať. Pod nesprávnym spôsobom života rozumieme v tomto prípade dlhodobé sedenie alebo státie. Vtedy dochádza k preplňovaniu a následnému rozšíreniu povrchových žil. Kŕčové žily môžu často vzniknúť v tehotenstve alebo napr. u obéznych jedincov.

Sú kŕčové žily vrodené alebo získané? Dedičné faktory majú pri vzniku kŕčových žíl významnú úlohu, no nie sú pravidlom. Či jedinec bude mať kŕčové žily, sa dá zistiť už veľmi skoro pomocou sonografického vyšetrenia. Toto vyšetrenie je vhodné absolvovať už v mladom veku, okolo 18-20 rokov, prípadne aj skôr, keď ešte pri dôslednej prevencii vieme vznik kŕčových žíl výrazne obmedziť alebo spomaliť.

Ako je možné predchádzať tvorbe kŕčových žíl? Prevencia spočíva v elevácii /vykladaní/ dolných končatín do zvýšenej polohy, vyhýbaniu sa dlhého státia a sedenia bez možnosti vyloženia dolných končatín. Pacient, u ktorého je predpoklad vzniku kŕčových žíl, musí dôsledne nosiť elastické pančuchy, vždy keď sa to len dá. Pančuchy si musí navliekať na vysoko vyloženú, odkrvenú končatinu, vždy po dôslednom, niekoľkominútovom vysokom vyložení končatiny.Odporúča sa niekoľko cvičení denne, každé by malo trvať minimálne 10-15 minút a samozrejme, ak to ide, aj viacej.

Keď mi kŕčové žily odstránite, je možné, že sa mi opäť vytvoria? Na odstránenie kŕčových žíl slúži viacero metód. Pred rozhodnutím, ktorú z nich použijeme, pacient u nás absolvuje sonografické vyšetrenie. Našou jedinečnou výhodou sú skúsenosti nielen s liečením, ale zároveň aj so sonografickým vyšetrovaním kŕčových žíl. Takto sa výrazne  znižuje pravdepodobnosť opätovného vytvorenia kŕčových žíl. Zámerne zdôrazňujem dôležitosť spojenia sonografie a liečby. Sono vyšetrením sa snažíme vopred ozrejmiť príčinu i zradné miesta a takto sa nám cielene podarí odstrániť príčinu vzniku kŕčových žíl a minimalizovať riziko recidívy.

Podľa môjho názoru je chybou pokúšať sa odstrániť rozšírené žilky bez predchádzajúceho sonografického vyšetrenia a bez vyšetrenia transluminiscenciou. Vysvetlím prečo.

Časť pacientiek k nám prichádza  z estetických dôvodov, nemá takmer žiadne ťažkosti. Rušia ich len nepekné rozšírené metličkové cievky v pokožke. Často v iných pracoviskách utratili nespočetné množstvo peňazí na odstránenie povrchových metličkových žiliek. Žilky im odstránili no po čase im vznikli ďalšie. A takto to išlo dookola. Takéto pracoviská sa vyznačujú buď neetickou chamtivosťou alebo jednoducho nedostatkom odbornosti a praxe. V ich prípade sa riešil už vzniknutý problém  – povrchové žilky, ale /na nešťastie pacientky/ neriešila sa príčina ich vzniku a predchádzanie vzniku. Veľmi často sú však takéto žilky spôsobené pretlakom v povrchových žilách a preto sa treba k tomuto estetickému problému postaviť komplexnejšie. Ak súčasne neošetríme aj rozšírené retikulárne žily, prípadne aj rozšírené kmene povrchových žíl, je snaha väčšinou zbytočná.

Aké metódy odstraňovania kŕčových žíl ponúkame? Keďže je veľa typov kŕčových žíl, každý typ kŕčových žíl vyžaduje iný spôsob riešenia. Ak sa pri operácii odstránia len niektoré prepojenia povrchových a hlbokých žíl, nemusí dôjsť k zlepšeniu stavu, alebo sa varixy po určitom čase objavia znovu. Nevyčítajte chirurgovi, že zle operoval, určite sa snažil. Ale vyčítajte mu, že si zradné miesta pred výkonom sonograficky nevyšetril. Mal by pri vyšetrení byť osobne prítomný. Ak na to nemá čas, nemal by kŕčové žily operovať!

V našom centre sme vytvorili komplexný systém na odstránenie všetkých typov kŕčových žíl, od drobných kožných metličiek cez drobné /retikulárne/ žilky, spojovacie žilky, až  po rozšírené kmeňové varixy.  Ponúkame ambulantnú operačnú liečbu, sklerotizáciu penou pod sono kontrolou /ultrasound guided foam sclerotherapy/, vnútrožilový laser ako aj ošetrenie metličkových žiliek klasickým laserom. Vieme odstrániť rozšírené žily v oblasti stehna / v povodí vena saphena magna/, na lýtku /v povodí vena saphena parva/, v oblasti spojovacích žíl na stehne aj predkolení.

Ktorý výkon je lepší? Pre každého pacienta je vhodné vždy niečo iné. V prvom rade ide o vhodný výber pacienta. Napr. u pacienta s výrazným spätným tokom na hlavných spojeniach povrchového a hlbokého žilového systému majú menej invazívne výkony menšiu úspešnosť, je veľká šanca, že sa kŕčové žily opäť vrátia a preto je rozumnejšie odporučiť operačný výkon. Dôležitým kritériom výberu je aj doba PN po výkone.  Pri menej invazívnych technikách môže byť len niekoľko dní, prípadne nie je potrebná vôbec. Výhodné je, keď pracovisko robí všetky metódy a vie vybrať tú pravú. Niekedy treba totiž výkony kombinovať, t.j. vnútrožilový laser s operačným podväzom, penovú sklerotizáciu s laserovým výkonom a  podobne. Keďže u nás  robíme všetky tieto metódy, vieme navrhnúť tu najvhodnejšiu. Ak ma niekto problémy s kŕčovými žilami, stačí sa objednať na sonografickú konzultáciu dolných končatín a má garanciu odbornej a zodpovednej liečby.

Tento obsah bol zaradený v Nohy a označkovaný ako , , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

12 odpovedí na Kŕčové žily – prevencia, liečba a ich odstránenie

 1. Lovašova Zdenka povedal:

  Dobrý deň.Mám záujem o vyšetrenie sonografiou a o odbornú konzultáciu.Ďakujem Lovašová

  • MEDICAL MKP povedal:

   Dobrý deň,

   Objednať sa na sonografickú a odbornú konzultáciu ohľadne kŕčových žíl je možné na telefónom čísle 0910 336 236 alebo 037/ 69 69 811, kde si s Vami dohodneme konkrétny termín, ktorý Vám vyhovuje. V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať telefonicky alebo prípadne emailom na LASER@MKPCENTRUM.SK. Ďakujeme za Váš záujem a prajeme príjemný deň.

 2. Jana Karvayová povedal:

  Dobrý deň

  Chcem sa spýtať, kde vaše centrum sídli a koľko takýto zákrok stojí.

  Ďakujem

  • MEDICAL MKP povedal:

   Dobrý deň,

   Štandardná cena zákroku pri sklerotizácií penou pod sono kontrolou je 300 €. V ojedinelých prípadoch sa cena zákroku môže meniť. Závisí to od rozsahu a stavu danej oblasti. S aktuálnym stavom budete dôkladne oboznámená pri sonografickej konzultácií.
   Naša prevádzka sídli na Výstavnej ulici č. 23 v Nitre, na sídlisku Chrenová. Sme situovaný zo zadnej strany areálu Základnej školy Topoľová.
   V prípade nejasností si môžete pozrieť mapku
   http://mkpcentrum.sk/kategoria/Kontakt/
   prípadne si zavolať na naše tel . čísla 0910 336 236 alebo 037/ 69 69 811, kde Vám radi poradíme. Ďakujeme Vám za Vašu otázku a prajeme úspešný zvyšok dňa.

 3. Dana Čikelová povedal:

  Dobrý deň, mne sa vytvorili krčové žili počas tehotenstva na pravej nohe a už 11 rokov stým bojujem,ale stav sa mi zhoršuje najmä v oblasti členka ,lekár tvrdí ,že sa to dá riešiť len operačne ale sono mi nerobil.Ked by som sa rozhodla u vás podstúpiť operačný zákrok ,kolko asi trvá zákrok a následné liečenie a približne kolko stojí ? A samozrejme kde sa možem objednať na konzultáciu ?? Vopred ďakujem s pozdravom Čikeloá

  • MEDICAL MKP povedal:

   Dobry den, odpovedam po navrate z dovolenky, preto trochu zdržanie.
   Operacia je velmi dobrym riesenim varixov v pripade, ze dany stav vyzaduje operaciu a nie je vhodny na ine, menej invazivne riesenie. Ci to vyzaduje operaciu a aky druh operacie, to sa dozviete az pri kvalitnom sonografickom vysetreni krcovych zil. Vysetrenie u nas stoji 25 euro, konzultacia 15. Objednat sa mozete na nasej recepcii 0910/ 336 236. Výkon trva v priemere asi1 hodinu, ale kedze to je rozne a t.c. nevieme aky vykon, dopredu sa tazko da zopovedne vyjadrit. Cenniky a podrobnosti ohladne vykonov su na nasom webe.
   Dakujeme za Vas zaujem o nase sluzby. Dufam, ze som Vas touto odpovedou uspokojil. V pripade zaujmu nas nevahajte kontaktovat.

 4. Marian povedal:

  Dobry den,

  Je mozne sa u Vas objednat aj zvlast len na duplexne ultrazvukove vysetrenie krcovych zil?
  Ak ano, kolko taketo vysetrenie stoji?

  Dakujem,

  S pozdravom,

  Marian

  • MEDICAL MKP povedal:

   Dobry den, odpovedam po navrate z dovolenky, preto trochu zdržanie.
   Na sonograficke vysetrenie krcovych zil sa mozete objednat na nasej recepcii 0910/ 336236. Konzultacia stoji 15 euro, sonograficke vysetrenie krcovych zil 25 euro.
   Dakujeme za Vas zaujem o nase sluzby. Dufam, ze som Vas touto odpovedou uspokojil. V pripade zaujmu nas nevahajte kontaktovat.

   S pozdravom MUDr. Pleva

 5. Dana povedal:

  Dobrý deň,
  mám 38 rokov a dlhodobý problém s varixamy na oboch predkolenia, lýtkach, kolene aj v oblasti členkov. Absolvovala som v minulosti 3x sklerotizáciu (bez ďalších vyšetrení ako napr. sono, alebo iné). Stav sa mi začal zhoršovať, pociťujem už výrazné opúchanie nôch, bolesti žíl a vytváranie nových. Som poistencom Dôvery. Čítala som o odstraňovaní varixov laserom a chcela by som sa informovať na možnosť podstúpiť tento zákrok u vás aj so všetkými potrebnými vyšetreniami, prípadne Vami iný navrhnutý postup ich odstránenia, ako aj na cenovú reláciu tohto zákroku na oboch nohách. Prispieva poisťovňa na úhradu týchto zákrokov, alebo budem samoplatcom tohto zákroku napriek tomu že ide o zákrok zo zdravotných dôvodov ? Je vôbec možné vykonať tento zákrok na oboch nohách naraz (alebo sa to robí s časovým odstupom na jednej a potom na druhej) ? Ďakujem za odpoveď, s pozdravom Dana

  • MEDICAL MKP povedal:

   Dobry den, klasicka sklerotizacia tak rozsiahlych varixov “naslepo” , zrejme nebude mat ucinok, a urcite nie dlhodoby. Ci ma zmysel dalej hladat menej invazivne riesenia, sa da povedat pri kvalitnom sonografickom vysetreni.
   Konzultacia stoji 15 euro, sonograficke vysetrenie krcovych zil 25 euro. Vsetky nejasnosti, dalsie otazky a moznosti odstranenia mozeme prediskutovat pri konzultacii. Ak sa rozhodnete pre vykon u nas, robi sa na priamu platbu, Vasa poistovna nam na tieto vykony neprispieva.
   Dakujeme za Vas zaujem o nase sluzby, dufam, ze som Vas touto odpovedou uspokojil.
   V pripade zaujmu o vysetrenie sa mozete objednat na nasej recepcii 0910/336236
   S pozdravom MUDr. Pleva

 6. Eva povedal:

  Dobrý deň, prajem,
  moja mama má 77 rokov a má už skoro 15 rokov problémy s kŕčovými žilami. Má za sebou 2 operácie, no problémy sa vždy obnovili. Teraz už asi 2 mesiace má sústavné bolesti pravej dolnej končatiny, preto absolvovala sonografické vyšetrenie, kde jej povedali, že to má bez zápalu. Lekár jej navrhuje už tretiu operáciu, no máme z toho veľké obavy jednak vzhľadom na jej vek a jednak preto, že predchádzajúce operácie boli bez výraznejšieho efektu. Ak by sme sa rozhodli pre konzultáciu a zhodnotenie jej stavu u Vás a prípadný operačný zákrok (samozrejme podľa Vášho zváženia), koľko by tento úkon stál? Vopred ďakujem za odpoveď.
  S pozdravom Eva

  • MEDICAL MKP povedal:

   Dobrý deň,

   u Vašej mamičky treba zopakovať sonografiu a určiť, v akom štádiu ochorenia sú žily na nohách. Zároveň treba zistiť, kde je príčina recidívy, resp. prečo napriek operácii kŕčové žily stále pretrvávajú. Ak by ste sa rozhodli pre konzultáciu, objedajte sa cez našu recepciu.V rámci konzultácie spravíme aj sono vyšetrenie, pretože to je rozhodujúce pre určenie ďalšieho postupu. Ambulantný výkon /sklerotizácia penou pod sono kontrolou/ stojí 300,- euro. Sonografia žilového systému 25,-, konzultácia 15,-. Ak sa rozhodnete pre výkon u nás, konzultácia sa neúčtuje. Určite by som si dal spraviť aspoň tú sonografiu- nie je to o tom, či je tam zápal, to zvyčajne vieme povedať aj bez sonografie. U Vašej mamičky treba povedať, či je to nutné operovať, aký typ operácie by bol najvhodnejší, či sa to dá urobiť aj neinvazívne alebo miniinvazívne atď…
   Prajem pekný deň.

   S pozdravom,

   MUDr. Pleva

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>